Bilgisayar Hurdacısı
tr

Elektronik Hurda Geri Dönüşümü

Elektronik Hurda Geri Dönüşümü

Teknoloji dünya çapında hızla gelişiyor ve günümüzde kullanılan birçok elektronik cihaz, yeni ve gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkmasıyla eski haline geldi. Elektronik cihazlar artık çalışmıyor ve gereksiz hale geliyor. Radyolar, televizyonlar, bilgisayarlar, buzdolapları, çamaşır makineleri, yazıcılar gibi birçok eşya elektronik atık olarak sınıflandırılabilir. Bu ürünlerin tümü, artık kullanılmadıklarında e-atık olarak kabul edilir. Dünyanın en büyük e-atığı Japonya, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya gibi ülkelerde meydana gelmektedir.

Elektronik atıkları dönüştürmenin önemi

Elektronik aletler çeşitli zararlı kimyasallar ve elektronik ürünler kullanılarak üretilmiştir. Elektronik atık toksik cıva, baryum, kobalt gibi sağlığa ve çevreye zararlı birçok madde içerir. Bu ürünler toplanıp atık olarak çevreye salınmadıklarında çevre ve insan sağlığı açısından önemli riskler oluşturabilirler. Küresel olarak, elektronik atık tüm atıkların %1’ini oluşturur, ancak dünyadaki tehlikeli maddelerin %70’i elektronik atıklardan gelir. Geri dönüşüme önem vererek içerdikleri zehirli maddelerin çevreye zarar vermesini önlemiş oluruz.

Geri Dönüşümün Yapılması

Elektronik atık geri dönüşüm için toplanır ve çeşitli kategorilere ayrılır. Dönüşüm tesisine getirilen, pcb kartlar, monitörler, lambalar belirli kategorilere ayrılırlar. Her bir ürün tek tek işleme merkezine gönderilir ve kullanılmayan ürünün bir kısmı tekrar ayrılarak imha edilir. Çelik, bakır ve plastik gibi parçalar işleme için hammadde haline gelir.

Elektronik atıklardan kaynaklanan zararlar

Elektronik ürünler içerdikleri toksinler ve kapladıkları alanlar nedeniyle doğaya çok zararlıdır. Bu ürünler dünya genelinde doğaya ciddi zararlar vermeye başlayınca birçok önlem alındı. Bilgisayarlarda ve televizyonlarda kullanılan kurşun, elektronik atık olarak tanımlanan birincil elektronik atıktır. Bu madde insanlarda kan akışını, böbrekleri ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Bunlar, birçok insan için ölümcül olabilen ağır metal hurda ürünlerdir. Cıva, lityum, krom gibi toksik ve kanserojen maddeler içeren elektronik ürünler de insan sağlığına zararlıdır. Bu maddelerin doğa ile kombinasyonu her zaman sağlığa zararlı olacaktır.

Sağlık İçin Geri Dönüşüm

Elektronik atık ve tüm geri dönüştürülebilir atıklar kontrol edilmediğinde ve doğaya atıldığında, çevre ve sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Doğaya salındıklarında bu ürünlerdeki zararlı maddeler yağmur suyu yoluyla içme suyuna karışır ve insan sağlığına ve bitki gelişimine müdahale eder. Her birimiz geri dönüşümü artırmalı ve elektronik atık ve diğer atıkların doğaya karışmamasını sağlamalıyız.

31 Ağustos 2021
295 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?