Bilgisayar Hurdacısı
tr

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm, kullanılmış ve bir daha kullanılmayacak malzemelerin tekrar işlenmesi ve tüketici ile yeniden buluşmasına verilen isimdir.  Geri dönüşüm maddeleri; plastik şişe, araba lastiği, kırık cam, metal parçalar ve kısacası tüm kullanım ömrünü doldurmuş ürünlerdir. Geri dönüştürülebilir atıkların fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutularak başka malzemelere dönüştürülmesi ile geri dönüşüm sağlanabilir. Geri dönüşüm ile amaç çok fazla kaynak kullanmaktan kaçınmaktır. Böylelikle çöp miktarı azalır; çevreye fayda sağlamak yolunda ciddi bir adım atmış oluruz.

Geri Dönüşümün Önemi

Kağıt, karton, cam, plastik, metal… Bu malzemeler geri dönüştürülerek sadece doğayı değil, cüzdanlarımızı da korur. Geri dönüşüm, ülke ekonomisine de önemli katkı sağlıyor. Bu sayede ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarı azalır ve enerji kullanımı ciddi oranda düşer. İşlevini kaybetmiş kullanılmış kağıtların geri kazanılması, hava kirliliği, su kirliliği ve su tüketimi gibi maliyetleri önemli ölçüde azaltır. Bu arada yapılan araştırmalara göre 1 ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılması, 7-8 ağacın kesilmesini önler. Geri dönüşümün önemini tartışırken karşılaştığımız faktörlerden bazıları şunlardır:

Doğal kaynakların tükenmesini önlemek

enerji tasarrufu sağlamak

Atık miktarı en aza indirilerek daha temiz hale getirilir.

Tıpkı yukarıda saydığımız maddelerde olduğu gibi ekonomiye katkı sağlar.

Geri dönüşüm, toprağın verimliliğini arttırır. Yani biyolojik ve besleyici gıdalar soframızda bulunur. Her şeyin özünün doğadan geldiğine inanırsak, doğa için attığımız her adım bize sağlık ve güzel bir yaşam getirecektir.

Geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısı:

İsrafın önüne geçilmiş olunur, daha az atık elde edilir.

Geri dönüşüm, hammadde tüketimini azaltır ve böylece ekonomiye doğrudan katkı sağlar.

Enerjiden tasarruf edin, gereksiz enerji tüketiminden kaçının.

Geri dönüşüm atıkların toplayanlara ekstra ekonomik fayda sağlar böylece yeni bir iş kolu ortaya çıkar, istihdamı artırır, işsizliği azaltır.

Başka ülkelerden ithal edilmesi gereken maddelerin azalmasını sağlar böylece ithalat masraflarını önemli ölçüde düşürür.

Geri Dönüşümün Çevreye Katkıları;

Geri dönüşüm sayesinde ağaç, mineraller ve su kaynaklarını korur. Tüm bu “kirlilik kaynakları” için yeni bir sayfa açılmış olur; bembeyaz bir sayfa…

Hava ve çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olan mal üretmek için yeni malzeme aramaya gerek yoktur.

Sera gazı emisyonlarını azaltarak sıcaklık artışına aktif olarak katkıda bulunur.

İnsan sağlığına zararlı atık kirliliği önlenir, bu sayede doğaya destek vererek sağlığımıza katkıda bulunuruz.

 

 

31 Ağustos 2021
196 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?